DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   DAIS
  • Балканолошки институт САНУ / Institute for Balkan Studies SASA
  • Balcanica - Annual of the Institute for Balkan Studies
  • View Item
  •   DAIS
  • Балканолошки институт САНУ / Institute for Balkan Studies SASA
  • Balcanica - Annual of the Institute for Balkan Studies
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende

Бедекер и Мајер - слика Балканског полуострва за путнике

Thumbnail
2003
4282.pdf (127.5Kb)
Authors
Костић, Ђорђе С.
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Tokom druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka u katalozima izdavačkih kuća u Nemačkoj nalazilo se pregršt vodiča za turiste po Jugoistočnoj Evropi, putniku i čitaocu bile su na raspolaganju razne knjige ovog podžanra putopisne literature. U radu se raspravlja o tome kako je Jugoistočna Evropa bila predstavljena u vodičima za turiste, ili bedekerima, do Prvog svetskog rata u dve tada najpoznatije izdavačke kuće Karla Bedekera (edicija Handbuch für Reisende von Karl Baedeker) i Bibliografskog instituta, (edicija Meyers Reisebücher). Putnik koji je u u pomenutom periodu nameravao da obiđe celo Balkansko poluostrvo morao je sa sobom da ponese nekoliko turističkih vodiča, jer Jugoistočna Evropa nije bila opisana samo u jednoj knjizi. Najveću pažnju izdavača ipak je zaokupljala, na prvom mestu, Grčka, pa tek onda ostale zemlje regiona. O Zapadnom delu Balkanskog poluostrva putnik je informacije crpeo iz knjiga u kojima je opisana Austro-Ugarska, a potom i iz vodiča za putovanje Jadransk...im morem, od Trsta pa sve do južnih obala Peloponeza. Centralni i istočni deo Balkanskog poluostrva opisivani su u turističkim vodičima samo kao delovi jednog regiona. Nijedna od zemalja koja se nalazila na ovoj teritoriji, a bila je međunarodno priznata država, Srbija, Rumunija, Turska Bugarska, nije dobila zasebnu knjigu. O njima je pisano zajedno sa ostalim, ali centralno mesto zauzimala je Turska. Kada se analizira prikazivanje Istočnog i Zapadnog Balkana, kao i cele Jugoistočne Evrope, u vodičima za turiste u drugoj polovini 19. i prvim decenijama 20. veka, sve do Prvog svetskog rata, može se primetiti da su tri zemlje dobile centralnu ulogu: Grčka na samom jugu poluostrva, Turska na istočnoj i Austro-Ugarska na zapadnoj strani. U tom trouglu oslikavala se i trenutna politička situacija na Balkanu, ali i politička moć dveju pomenutih carevina koje nikako nisu htele da izgube svoje uticaje na ovom prostoru. U radu su istaknute neke zajedničke karakteristike putovođa najpoznatijih putovođa druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka: a) Vodiči za turiste imaju dve ciljne grupe. Na jednoj strani su putnici, a na drugoj čitaoci koji su nešto više želeli da saznaju o Jugoistočnoj Evropi. b) U objavljenim tekstovima se stalno insistira na čvrstoj vezi između prošlosti i savremenog trenutka naroda i zemalja Balkanskog poluostrva. v) Vodiči o kojima se raspravlja su turkocentrični. U centru pažnje nalazila se Turska, odnosno tadašnje Osmansko carstvo. Njoj je bilo posvećeno najviše prostora i najveća pažnja. g) U svim vodičima stalno su praćene političke promene u Jugoistočnoj Evropi. One koje koje su se dogodile između dva izdanja, kako na celom prostoru, tako i u pojedinim zemljama regiona, odmah su registrovana u prvom narednom.

Source:
Balcanica, 2003, 34, 221-235

DOI: 10.2298/BALC0334221K

ISSN: 0350-7653

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171
URI
https://dais.sanu.ac.rs/123456789/4171
Collections
  • Balcanica - Annual of the Institute for Balkan Studies
Institution/Community
Балканолошки институт САНУ / Institute for Balkan Studies SASA
TY  - JOUR
AU  - Костић, Ђорђе С.
PY  - 2003
UR  - https://dais.sanu.ac.rs/123456789/4171
AB  - Tokom druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka u katalozima izdavačkih kuća u Nemačkoj nalazilo se pregršt vodiča za turiste po Jugoistočnoj Evropi, putniku i čitaocu bile su na raspolaganju razne knjige ovog podžanra putopisne literature. U radu se raspravlja o tome kako je Jugoistočna Evropa bila predstavljena u vodičima za turiste, ili bedekerima, do Prvog svetskog rata u dve tada najpoznatije izdavačke kuće Karla Bedekera (edicija Handbuch für Reisende von Karl Baedeker) i Bibliografskog instituta, (edicija Meyers Reisebücher). Putnik koji je u u pomenutom periodu nameravao da obiđe celo Balkansko poluostrvo morao je sa sobom da ponese nekoliko turističkih vodiča, jer Jugoistočna Evropa nije bila opisana samo u jednoj knjizi. Najveću pažnju izdavača ipak je zaokupljala, na prvom mestu, Grčka, pa tek onda ostale zemlje regiona. O Zapadnom delu Balkanskog poluostrva putnik je informacije crpeo iz knjiga u kojima je opisana Austro-Ugarska, a potom i iz vodiča za putovanje Jadranskim morem, od Trsta pa sve do južnih obala Peloponeza. Centralni i istočni deo Balkanskog poluostrva opisivani su u turističkim vodičima samo kao delovi jednog regiona. Nijedna od zemalja koja se nalazila na ovoj teritoriji, a bila je međunarodno priznata država, Srbija, Rumunija, Turska Bugarska, nije dobila zasebnu knjigu. O njima je pisano zajedno sa ostalim, ali centralno mesto zauzimala je Turska. Kada se analizira prikazivanje Istočnog i Zapadnog Balkana, kao i cele Jugoistočne Evrope, u vodičima za turiste u drugoj polovini 19. i prvim decenijama 20. veka, sve do Prvog svetskog rata, može se primetiti da su tri zemlje dobile centralnu ulogu: Grčka na samom jugu poluostrva, Turska na istočnoj i Austro-Ugarska na zapadnoj strani. U tom trouglu oslikavala se i trenutna politička situacija na Balkanu, ali i politička moć dveju pomenutih carevina koje nikako nisu htele da izgube svoje uticaje na ovom prostoru. U radu su istaknute neke zajedničke karakteristike putovođa najpoznatijih putovođa druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka: a) Vodiči za turiste imaju dve ciljne grupe. Na jednoj strani su putnici, a na drugoj čitaoci koji su nešto više želeli da saznaju o Jugoistočnoj Evropi. b) U objavljenim tekstovima se stalno insistira na čvrstoj vezi između prošlosti i savremenog trenutka naroda i zemalja Balkanskog poluostrva. v) Vodiči o kojima se raspravlja su turkocentrični. U centru pažnje nalazila se Turska, odnosno tadašnje Osmansko carstvo. Njoj je bilo posvećeno najviše prostora i najveća pažnja. g) U svim vodičima stalno su praćene političke promene u Jugoistočnoj Evropi. One koje koje su se dogodile između dva izdanja, kako na celom prostoru, tako i u pojedinim zemljama regiona, odmah su registrovana u prvom narednom.
T2  - Balcanica
T1  - Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende
T1  - Бедекер и Мајер - слика Балканског полуострва за путнике
SP  - 221
EP  - 235
IS  - 34
DO  - 10.2298/BALC0334221K
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171
ER  - 
@article{
author = "Костић, Ђорђе С.",
year = "2003",
abstract = "Tokom druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka u katalozima izdavačkih kuća u Nemačkoj nalazilo se pregršt vodiča za turiste po Jugoistočnoj Evropi, putniku i čitaocu bile su na raspolaganju razne knjige ovog podžanra putopisne literature. U radu se raspravlja o tome kako je Jugoistočna Evropa bila predstavljena u vodičima za turiste, ili bedekerima, do Prvog svetskog rata u dve tada najpoznatije izdavačke kuće Karla Bedekera (edicija Handbuch für Reisende von Karl Baedeker) i Bibliografskog instituta, (edicija Meyers Reisebücher). Putnik koji je u u pomenutom periodu nameravao da obiđe celo Balkansko poluostrvo morao je sa sobom da ponese nekoliko turističkih vodiča, jer Jugoistočna Evropa nije bila opisana samo u jednoj knjizi. Najveću pažnju izdavača ipak je zaokupljala, na prvom mestu, Grčka, pa tek onda ostale zemlje regiona. O Zapadnom delu Balkanskog poluostrva putnik je informacije crpeo iz knjiga u kojima je opisana Austro-Ugarska, a potom i iz vodiča za putovanje Jadranskim morem, od Trsta pa sve do južnih obala Peloponeza. Centralni i istočni deo Balkanskog poluostrva opisivani su u turističkim vodičima samo kao delovi jednog regiona. Nijedna od zemalja koja se nalazila na ovoj teritoriji, a bila je međunarodno priznata država, Srbija, Rumunija, Turska Bugarska, nije dobila zasebnu knjigu. O njima je pisano zajedno sa ostalim, ali centralno mesto zauzimala je Turska. Kada se analizira prikazivanje Istočnog i Zapadnog Balkana, kao i cele Jugoistočne Evrope, u vodičima za turiste u drugoj polovini 19. i prvim decenijama 20. veka, sve do Prvog svetskog rata, može se primetiti da su tri zemlje dobile centralnu ulogu: Grčka na samom jugu poluostrva, Turska na istočnoj i Austro-Ugarska na zapadnoj strani. U tom trouglu oslikavala se i trenutna politička situacija na Balkanu, ali i politička moć dveju pomenutih carevina koje nikako nisu htele da izgube svoje uticaje na ovom prostoru. U radu su istaknute neke zajedničke karakteristike putovođa najpoznatijih putovođa druge polovine 19. i prvih decenija 20. veka: a) Vodiči za turiste imaju dve ciljne grupe. Na jednoj strani su putnici, a na drugoj čitaoci koji su nešto više želeli da saznaju o Jugoistočnoj Evropi. b) U objavljenim tekstovima se stalno insistira na čvrstoj vezi između prošlosti i savremenog trenutka naroda i zemalja Balkanskog poluostrva. v) Vodiči o kojima se raspravlja su turkocentrični. U centru pažnje nalazila se Turska, odnosno tadašnje Osmansko carstvo. Njoj je bilo posvećeno najviše prostora i najveća pažnja. g) U svim vodičima stalno su praćene političke promene u Jugoistočnoj Evropi. One koje koje su se dogodile između dva izdanja, kako na celom prostoru, tako i u pojedinim zemljama regiona, odmah su registrovana u prvom narednom.",
journal = "Balcanica",
title = "Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende, Бедекер и Мајер - слика Балканског полуострва за путнике",
pages = "221-235",
number = "34",
doi = "10.2298/BALC0334221K",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171"
}
Костић, Ђ. С.. (2003). Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende. in Balcanica(34), 221-235.
https://doi.org/10.2298/BALC0334221K
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171
Костић ЂС. Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende. in Balcanica. 2003;(34):221-235.
doi:10.2298/BALC0334221K
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171 .
Костић, Ђорђе С., "Baedeker und Meyer - Ein Bild der Balkanhalbinsel für Reisende" in Balcanica, no. 34 (2003):221-235,
https://doi.org/10.2298/BALC0334221K .,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_4171 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

CoreTrustSealre3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

CoreTrustSealre3dataOpenAIRERCUB