DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrilic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   DAIS
  • Институт за српски језик САНУ / Institute for the Serbian Language of SASA
  • Јужнословенски филолог / Južnoslovenski filolog
  • View Item
  •   DAIS
  • Институт за српски језик САНУ / Institute for the Serbian Language of SASA
  • Јужнословенски филолог / Južnoslovenski filolog
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели

Боја као обележје митолошких бића - словенске паралеле

Thumbnail
2008
3001.pdf (110.1Kb)
Authors
Раденковић, Љубинко
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
V nastojaščej stat'e rassmatrivaetsja vopros o ispol'zovanii cvetooboznačenij dlja vyraženija harakternyh osobennostej mifologičeskih suščestv v narodnoj kul'ture slavjanskih narodov. Opirajas' na pover'ja i leksičeskij material, avtor opisyvaet i analiziruet simvoliku krasnogo zelenogo, sinego, želtogo i serogo cveta. On prihodit k vyvodu, čto v narodnoj demonologii, krome belogo i černogo cveta, osoboe značenie imejut krasnyj i zelenyj cvet. Zelenyj cvet ukazyvaet na svjaz' mifologičeskih suščestv s prirodoj, a krasnyj cvet podčerkivaet 'nepravil'nost'' roždenija ili otsutstvie pravil'noj iniciacii i vključenija v prinjatyj porjadok dannoj kul'tury, vsledstvie čego takie suščestva javljajutsja postojannoj ugrozoj dlja kollektiva.
U radu se razmatra pitanje karakterizacije mitoloških bića pomoć u boja u narodnoj kulturi slovenskih naroda. Na osnovu narodnih verovanja i leksičke građe, opisuje se i analizira simbolika crvene, zelene, plave, žute i sive boje. Utvrđuje se da u narodnoj demonologiji, osim bele i crne, poseban značaj imaju crvena i zelena boja. Dok zeleno ukazuje na vezu mitoloških bića s divljom prirodom, crveno ističe njihov onostrani karakter, tj. da ona nisu 'pravilno' rođena, niti na odgovarajući način uvedena i integrisana u poredak kulture, pa time i predstavljaju stalnu opasnost za socijalnu zajednicu.
Keywords:
boje / mitološka bića / Sloveni / narodna kultura / simbolika
Source:
Јужнословенски филолог, 2008, 64, 337-346
Projects:
  • Narodna kultura Srba u slovenskom i balkanskom kontekstu (RS-147047)

DOI: 10.2298/JFI0864337R

ISSN: 0350-185X

[ Google Scholar ]
URI
http://dais.sanu.ac.rs/123456789/2923
Collections
  • Јужнословенски филолог / Južnoslovenski filolog
Institution
Институт за српски језик САНУ / Institute for the Serbian Language of SASA
TY  - JOUR
AU  - Раденковић, Љубинко
PY  - 2008
UR  - http://dais.sanu.ac.rs/123456789/2923
AB  - V nastojaščej stat'e rassmatrivaetsja vopros o ispol'zovanii cvetooboznačenij dlja vyraženija harakternyh osobennostej mifologičeskih suščestv v narodnoj kul'ture slavjanskih narodov. Opirajas' na pover'ja i leksičeskij material, avtor opisyvaet i analiziruet simvoliku krasnogo zelenogo, sinego, želtogo i serogo cveta. On prihodit k vyvodu, čto v narodnoj demonologii, krome belogo i černogo cveta, osoboe značenie imejut krasnyj i zelenyj cvet. Zelenyj cvet ukazyvaet na svjaz' mifologičeskih suščestv s prirodoj, a krasnyj cvet podčerkivaet 'nepravil'nost'' roždenija ili otsutstvie pravil'noj iniciacii i vključenija v prinjatyj porjadok dannoj kul'tury, vsledstvie čego takie suščestva javljajutsja postojannoj ugrozoj dlja kollektiva.
AB  - U radu se razmatra pitanje karakterizacije mitoloških bića pomoć u boja u narodnoj kulturi slovenskih naroda. Na osnovu narodnih verovanja i leksičke građe, opisuje se i analizira simbolika crvene, zelene, plave, žute i sive boje. Utvrđuje se da u narodnoj demonologiji, osim bele i crne, poseban značaj imaju crvena i zelena boja. Dok zeleno ukazuje na vezu mitoloških bića s divljom prirodom, crveno ističe njihov onostrani karakter, tj. da ona nisu 'pravilno' rođena, niti na odgovarajući način uvedena i integrisana u poredak kulture, pa time i predstavljaju stalnu opasnost za socijalnu zajednicu.
T2  - Јужнословенски филолог
T1  - Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели
T1  - Боја као обележје митолошких бића - словенске паралеле
SP  - 337
EP  - 346
IS  - 64
DO  - 10.2298/JFI0864337R
ER  - 
@article{
author = "Раденковић, Љубинко",
year = "2008",
url = "http://dais.sanu.ac.rs/123456789/2923",
abstract = "V nastojaščej stat'e rassmatrivaetsja vopros o ispol'zovanii cvetooboznačenij dlja vyraženija harakternyh osobennostej mifologičeskih suščestv v narodnoj kul'ture slavjanskih narodov. Opirajas' na pover'ja i leksičeskij material, avtor opisyvaet i analiziruet simvoliku krasnogo zelenogo, sinego, želtogo i serogo cveta. On prihodit k vyvodu, čto v narodnoj demonologii, krome belogo i černogo cveta, osoboe značenie imejut krasnyj i zelenyj cvet. Zelenyj cvet ukazyvaet na svjaz' mifologičeskih suščestv s prirodoj, a krasnyj cvet podčerkivaet 'nepravil'nost'' roždenija ili otsutstvie pravil'noj iniciacii i vključenija v prinjatyj porjadok dannoj kul'tury, vsledstvie čego takie suščestva javljajutsja postojannoj ugrozoj dlja kollektiva., U radu se razmatra pitanje karakterizacije mitoloških bića pomoć u boja u narodnoj kulturi slovenskih naroda. Na osnovu narodnih verovanja i leksičke građe, opisuje se i analizira simbolika crvene, zelene, plave, žute i sive boje. Utvrđuje se da u narodnoj demonologiji, osim bele i crne, poseban značaj imaju crvena i zelena boja. Dok zeleno ukazuje na vezu mitoloških bića s divljom prirodom, crveno ističe njihov onostrani karakter, tj. da ona nisu 'pravilno' rođena, niti na odgovarajući način uvedena i integrisana u poredak kulture, pa time i predstavljaju stalnu opasnost za socijalnu zajednicu.",
journal = "Јужнословенски филолог",
title = "Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели, Боја као обележје митолошких бића - словенске паралеле",
pages = "337-346",
number = "64",
doi = "10.2298/JFI0864337R"
}
Раденковић Љ. Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели. Јужнословенски филолог. 2008;(64):337-346
,& Раденковић, Љ. (2008). Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели.
Јужнословенски филолог, null(64), 337-346. 
https://doi.org/10.2298/JFI0864337R
Раденковић Љубинко, "Цвет как признак мифологических существ - славянские параллели" null, no. 64 (2008):337-346,
https://doi.org/10.2298/JFI0864337R .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutionsAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB