DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   DAIS
  • Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ / Geographical Institute Jovan Cvijić SASA
  • ГИ САНУ - Радови истраживача / GI SASA - Researchers' publications
  • View Item
  •   DAIS
  • Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ / Geographical Institute Jovan Cvijić SASA
  • ГИ САНУ - Радови истраживача / GI SASA - Researchers' publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas

Thumbnail
2022
Migracije_na_rubu_Europe.pdf (10.49Mb)
Authors
Denda, Stefan
Todorić, Jovana
Micić, Jasna
Contributors
Gregurović, Snježana
Klempić Bogadi, Sanja
Mlinarić, Dubravka
Conference object (Published version)
,
Institut za migracije i narodnosti
Metadata
Show full item record
Abstract
U dugom istorijskom periodu prostor Kosova i Metohije obeležili su dinamični kulturni, politički, socijalni, demografski i migracioni procesi. Važna odrednica u svim etapama jesu izrazite promene etničke strukture stanovništva. Tokom srednjeg veka ovaj prostor je bio sedište i etnički homogen deo srpske države sa svega 2–3% Albanaca. Viševekovnom turskom vladavinom, od sredine 15. veka, usled islamizacije i iseljavanja, etnička struktura ove oblasti suštinski je izmenjena. Početkom 20. veka Srbi su činili 20% ukupne populacije. Usledili su Balkanski ratovi, Prvi svetski rat i uključivanje ove teritorije u sastav Kraljevine SHS. Za međuratni period karakteristične su imigracione mere kojima je država težila da ublaži nepovoljan odnos dveju etničkih grupa. Doseljeno je 60.000–65.000 kolonista iz „pasivnih“ krajeva, većinom Srba, ali i drugih grupa (Crnogorci, Hrvati, Slovenci, Vlasi i sl.). Rezultati ovih mera narušeni su već u Drugom svetskom ratu, kada je okupacijom od strane Nemačke i... pridruženih država (Italija, Albanija i Bugarska), proterano više desetina hiljada Srba i Crnogoraca. U socijalističkoj Jugoslaviji nizom zakonskih rešenja (1945. i 1959. godine) i ustavnim aktima (1963. i 1974. godine), Kosovo i Metohija dobija široku autonomiju. Pravni pritisak i otežani životni uslovi uticali su na dalju emigraciju srpske populacije. Stanje je dodatno pogoršano političko-društvenim faktorima, a zatim i vojno-bezbednosnim akcijama krajem 1990-ih i početkom 2000-ih godina. Takvi trendovi imaju kontinuitet do danas. Prostor Kosova i Metohije je ostao bez autohtonog srpskog stanovništva, dok je povratak interno raseljenih lica na zanemarljivom nivou. Kao rezultat ovih procesa, Srbi su 2020. godine činili manje od 5% stanovništva Kosova i Metohije.

Keywords:
Kosovo i Metohija / Srbija / uzroci migracija / etnički procesi / kontinuitet
Source:
Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“, 2022, 24-24
Publisher:
  • Zagreb : Institut za migracije i narodnosti
Note:
  • Knjiga sažetaka Međunarodne naučne konferencije "Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi" održane 29. i 30. septembra 2022. godine u Zagrebu.

ISBN: 978-953-6028-65-8

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363
URI
https://dais.sanu.ac.rs/123456789/13363
Collections
  • ГИ САНУ - Радови истраживача / GI SASA - Researchers' publications
Institution/Community
Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ / Geographical Institute Jovan Cvijić SASA
TY  - CONF
AU  - Denda, Stefan
AU  - Todorić, Jovana
AU  - Micić, Jasna
PY  - 2022
UR  - https://dais.sanu.ac.rs/123456789/13363
AB  - U dugom istorijskom periodu prostor Kosova i Metohije obeležili su dinamični kulturni, politički, socijalni, demografski i migracioni procesi. Važna odrednica u svim etapama jesu izrazite promene etničke strukture stanovništva. Tokom srednjeg veka ovaj prostor je bio sedište i etnički homogen deo srpske države sa svega 2–3% Albanaca. Viševekovnom turskom vladavinom, od sredine 15. veka, usled islamizacije i iseljavanja, etnička struktura ove oblasti suštinski je izmenjena. Početkom 20. veka Srbi su činili 20% ukupne populacije. Usledili su Balkanski ratovi, Prvi svetski rat i uključivanje ove teritorije u sastav Kraljevine SHS. Za međuratni period karakteristične su imigracione mere kojima je država težila da ublaži nepovoljan odnos dveju etničkih grupa. Doseljeno je 60.000–65.000 kolonista iz „pasivnih“ krajeva, većinom Srba, ali i drugih grupa (Crnogorci, Hrvati, Slovenci, Vlasi i sl.). Rezultati ovih mera narušeni su već u Drugom svetskom ratu, kada je okupacijom od strane Nemačke i pridruženih država (Italija, Albanija i Bugarska), proterano više desetina hiljada Srba i Crnogoraca. U socijalističkoj Jugoslaviji nizom zakonskih rešenja (1945. i 1959. godine) i ustavnim aktima (1963. i 1974. godine), Kosovo i Metohija dobija široku autonomiju. Pravni pritisak i otežani životni uslovi uticali su na dalju emigraciju srpske populacije. Stanje je dodatno pogoršano političko-društvenim faktorima, a zatim i vojno-bezbednosnim akcijama krajem 1990-ih i početkom 2000-ih godina. Takvi trendovi imaju kontinuitet do danas. Prostor Kosova i Metohije je ostao bez autohtonog srpskog stanovništva, dok je povratak interno raseljenih lica na zanemarljivom nivou. Kao rezultat ovih procesa, Srbi su 2020. godine činili manje od 5% stanovništva Kosova i Metohije.
PB  - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti
C3  - Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“
T1  - Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas
SP  - 24
EP  - 24
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363
ER  - 
@conference{
author = "Denda, Stefan and Todorić, Jovana and Micić, Jasna",
year = "2022",
abstract = "U dugom istorijskom periodu prostor Kosova i Metohije obeležili su dinamični kulturni, politički, socijalni, demografski i migracioni procesi. Važna odrednica u svim etapama jesu izrazite promene etničke strukture stanovništva. Tokom srednjeg veka ovaj prostor je bio sedište i etnički homogen deo srpske države sa svega 2–3% Albanaca. Viševekovnom turskom vladavinom, od sredine 15. veka, usled islamizacije i iseljavanja, etnička struktura ove oblasti suštinski je izmenjena. Početkom 20. veka Srbi su činili 20% ukupne populacije. Usledili su Balkanski ratovi, Prvi svetski rat i uključivanje ove teritorije u sastav Kraljevine SHS. Za međuratni period karakteristične su imigracione mere kojima je država težila da ublaži nepovoljan odnos dveju etničkih grupa. Doseljeno je 60.000–65.000 kolonista iz „pasivnih“ krajeva, većinom Srba, ali i drugih grupa (Crnogorci, Hrvati, Slovenci, Vlasi i sl.). Rezultati ovih mera narušeni su već u Drugom svetskom ratu, kada je okupacijom od strane Nemačke i pridruženih država (Italija, Albanija i Bugarska), proterano više desetina hiljada Srba i Crnogoraca. U socijalističkoj Jugoslaviji nizom zakonskih rešenja (1945. i 1959. godine) i ustavnim aktima (1963. i 1974. godine), Kosovo i Metohija dobija široku autonomiju. Pravni pritisak i otežani životni uslovi uticali su na dalju emigraciju srpske populacije. Stanje je dodatno pogoršano političko-društvenim faktorima, a zatim i vojno-bezbednosnim akcijama krajem 1990-ih i početkom 2000-ih godina. Takvi trendovi imaju kontinuitet do danas. Prostor Kosova i Metohije je ostao bez autohtonog srpskog stanovništva, dok je povratak interno raseljenih lica na zanemarljivom nivou. Kao rezultat ovih procesa, Srbi su 2020. godine činili manje od 5% stanovništva Kosova i Metohije.",
publisher = "Zagreb : Institut za migracije i narodnosti",
journal = "Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“",
title = "Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas",
pages = "24-24",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363"
}
Denda, S., Todorić, J.,& Micić, J.. (2022). Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas. in Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“
Zagreb : Institut za migracije i narodnosti., 24-24.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363
Denda S, Todorić J, Micić J. Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas. in Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“. 2022;:24-24.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363 .
Denda, Stefan, Todorić, Jovana, Micić, Jasna, "Odlike migracionih procesa na prostoru Kosova i Metohije od početka 20. veka do danas" in Međunarodna znanstvena konferencija „Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi“ (2022):24-24,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_dais_13363 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

CoreTrustSealre3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About DAIS - Digital Archive of the Serbian Academy of Sciences and Arts | Send Feedback

CoreTrustSealre3dataOpenAIRERCUB